Yurtdışı yüksek lisans eğitimi

Yurtdışında yüksek lisans konularında portalımıza hoşgeldiniz!!

Yurtdışında Yüksek Lisans Programları, Yüksek Lisans Eğitimi Yurtdışında

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

yüsek lisans şartlarıYurtdışında Yüksek Lisans eğitimi, Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra ülkelere göre full-time 1 veya 2 yıl devam etmektedir. Bazı ülkelerde 1,5 yıl sürmektedir. Part-time yüksek lisans programları ise 2-4 yıl arası devam edebilir. Ancak, öğrenci vizesi gerektiren ülkelerde Türk öğrenciler sadece "full-time" master programlarına katılabilir. Part-Time master programlarına katılabilmek için ülkede oturum veya çalışma iznine sahip olmaları gerekir.

Yüksek Lisans programları, İngiltere'de "full-time"olarak bir akademik yıl devam eder. Genelde ders izleme süreci 9 ay sürer. Bazı master programlarında yaz dönemi de dersler izlenir ve program 12 ay devam edebilir. Master derslerini başarıyla tamamlayan ve sınavlarını veren öğrenciler, 3-6 süren bir tez aşamasına geçerler. Tez aşamasında öğrenci, tez danışmanı hocasınında yardımıyla tezini tamamlar ve tez kurulu tarafından tezinden de geçer not aldıktan sonra yüksek lisans sahibi olur.

 

Amerika  ve Kanada'da yüksek lisans programları genelde 2 yıl sürer. Nadiren 1 yıl süren master programları vardır.  Avustralya'da ise genelde 1 yıl devam eder ancak bazı alanlarda yüksek lisans programı 1,5 hatta 2 yıl sürebilir.

Yüksek lisans programlarına yabancı öğrencilerin  katılımı son yıllarda İngiltere ve Avustralya'da büyük artış göstermektedir. Bu ülkeler, yüksek lisans programlarını diğer ülkelere göre yabancı öğrencileri de gözönünde bulundurarak hazırlamaktadır. Ayrıca, İngiltere'nin AB üyesi bir ülke olması nedeniyle çok sayıda AB üyesi ülke öğrencisi İngiltere'yi yüksek lisans programları için tercih etmektedir. Ayrıca, İngiltere'de eğitimin diğer ülkelere göre daha kısa sürmesi öğrencilere cazip gelmektedir. Ayrıca, İngiltere ve Avustralya'nın öğrencilere çalışma izni vermesi ve master sonrası da 1-2 yıl çalışma izni sağlaması tercih edilmelerinde önemli bir etkendir.

Amerika ve Kanada'da master programlarında yabancı öğrenci olmasına rağmen İngiltere ve Avustralya'ya oranla daha azdır. Amerika'da çok fazla sayıda üniversitede master programları verilmektedir. Özel Üniversiteler ve Devlet Üniversiteleri pek çok farklı alanda yüksek lisans eğitimi vermektedir. Ancak, bazı özel üniversitelerden alınan yüksek lisans derecelerine YÖK tarafından  denklik verilmemektedir.

Amerikan Üniversitelerinde yüksek lisans yapacak öğrencilerden pek çok üniversite GRE veya GMAT sınav neticesi isteybilir. Bu sınavlar Kanada Üniversiteleri tarafından da istenebilir. Ancak, İngiltere ve Avustralya üniversitelerinden birkaçı haricinde bu sınav neticeleri istenmez. Amerika ve Kanada üniversitelerine yüksek lisans başvurusu için tüm kriterlerin tamamlanması gerekir; örneğin, mezuniyet, Toefl veya IELTS sınav sonucu, Gmat vey Gre sonucları eksiksiz olmak koşuluyla başvuru yapılmaldır. Amerika ve Kanada'da pek az üniversite bunlardan birisi veya birkaçı eksik olursa "şartlı kabul" verir.

yurtdışında yüksek lisans yapmakAncak, İngiltere ve Avustralya üniversitelerinin büyük kısmı, öğrencinin bir veya birkaç şartı gerçekleştirmemiş olmasına rağmen "şartlı kabul-conditional acceptance" vermektedir. Öğrenci, kendisine sunulan şartları, belirli bir tarihe kadar- deadline- tamamlayıp üniversiteye sunduğu takdirde "conditional offer" "unconditional offer" e dönüşür.

Hollanda, Almanya, Fransa, Isvec, Italya, Ispanya ve İsviçre gibi ülkelerde İngilizce eğitim dilinde yüksek lisans programları verilmektedir. Bu ülkelerde de yüksek lisans eğitimi bir akademik yıl sürmektedir. Ancak, bazı bölümlerde 2 yıla kadar süren master programları mevcuttur.


Türkiye'den YÖK tarafından tanınan her üniversitenin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip öğrencileri, yurtdışında master programlarına başvuru yapabilir. Bazı Türk öğrenciler, kendi üniversitelerinden aldıkları diplomaların yurtdışında master yapmasına yeterli olmadığı gibi yanlış bir kanıya sahiptirler. Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. 4 yıllık bir üniversiteden mezun olan öğrenci- hangi üniversiteden olursa olsun- yurtdışı yüksek lisans programlarına başvuru yapabilir.  Önemli olan yurtdışı üniversitelerin master için istemiş oldukları kriterlere uygun olup olmadıklarıdır. Bu kriterler yurtdışında ki tüm ülkelerin üniversiteleri için aynıdır;

 1. Öncellikle 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
 2. Not ortalaması en az 2.2 ve üzeri olmalıdır
 3. Yurtdışında master yapmak istediği bölümün eğitimi dilini bildiğini bir belge ile kanıtlamalıdır. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir ancak eğitim başlamadan belgenin sunulması gerekir. Türkiye'de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerinden mezun olanlardan resmi Toefl vey Ielts belgesi istenmeyebilir.

Yukarıdaki temel kriterlere sahip her öğrenci yurtdışında master programlarında başvuru yapabilir.


Ne Tür Master ve Doktora  "degree" leri?;doktor master degree

 • PGDip- Postgraduate Diploma (Master öncesi bir akademik yıl süren diploma programı, genelde kendi lisans alanı dışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin yapabileceği bir programdır.)
 • PG Certificate
 • MA - Master of Arts (Her konuda verilen yüksek lisans programları MA olarak listelenebilir. Akademik ve Pratik bilginin dengeli izlendiği programlardır. İşletme, Medya, Siyaset Bilimi, IT, Bilgisayar gibi pek çok alanda olabilir)
 • MSc - Master of Science (Pek çok konuda genel yüksek lisans programlarında kullanılır. Araştırma ağırlıklıdır)
 • MBA - Master of Business Administration (İşletme yüksek lisansı)
 • Executive MBA (Üst Düzey yöenticiler için İşletme Yüksek Lisansı)
 • LLM - Master of Laws (Hukuk Yüksek Lisansı)
 • MArch - Master of Architecture (Mimarlık Yüksek Lisansı)
 • MPA- Master in Public Administration (Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı)
 • MEd - Master of Education (Eğitim alanında yüksek lisans)
 • MEng - Master of Engineering (Mühendislik yüksek lisansları)
 • MFA - Master of Fine Art (Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı)
 • MLitt - Master of Letters (Edebiyat ve yazım yüksek lisansı)
 • MMus - Master of Music (Müzik yüksek lisansı)
 • MPharm - Master of Pharmacy (Eczacılık yüksek lisansı)
 • MPhil - Master of Philosophy  (Doktora programları öncesi araştırma programı)
 • MRes - Master of Research .(Araştırma yüksek lisansı- başarılı olanlar PhD'ye devam ederler)
 • MTh - Master of Theology (İlahiyat Yüksek Lisansı)
 • MMed- Master of Medicine (Tıp alanında yüksek lisans)
 • Master of Surgery (MS)
 • Master of Clinical Dentistry (MClinDent)
 • PhD -Doctor of Philosophy- (Doktora Programı)
 • DBA- Doctor of Business Administration (İşletme Doktora Programı)
 • Doctor of Medicine (MD)
 • Doctor in Engineering (EngD)
 • Doctor in Clinical Psychology (DClinPsy)
 • Doctor in Educational Psychology (DEdPsy)
 • Doctor in Psychotherapy (DPsy)


Yüksek Lisans Programlarına Kabul için Gerekli Evraklar

 1. İyi derecede bir lisans diploması-mezun ise. 4. sınıf öğrencileri eğer Haziran döneminde mezun olacaklar ise başvurularını yapabilirler
 2. Not dökümü- Transkript
 3. İngilizce yeterlilik belgesi (Toefl 213 (550) - IELTS en az 6) veya diğer ülkeler için ülkenin eğitim dilinde bir yeterlilik belgesi
 4. 2 adet referans
 5. Kendinizi ve yüksek lisans amaçlarınızı tanıtan bir "Essay"
 6. İş deneyimi- eğer varsa
LiveZilla Live Help
Yurtdışında MBA
Yurtdışında en popüler master programı MBA 'dir. (Master of Business Administration İşletme Yüksek Lisansı) İlk kez ABD'de geliştirilen bu programa herhangi bir disiplinden lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler; akademik başarı, İngilizce seviyeleri, GMAT notu, iş deneyimi ve referanslarıyla birlikte başvuru yapabilirler. Günümüzde, çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler MBA derecesine büyük önem verirler.
-
-
Yurtdışı Yüksek Lisans Maliyetleri
Yurtdışında Master, Yurtdışında Mba, master yapılan bölüm, gidilen ülke ve master yapılan bölüme göre değişik maliyetler çıkabilmektedir. Bu yüzden kesin maliyetler belirtmek çok güçtür, maliyetler ile ilgili olarak iletişim'e geçmeniz durumunda, bölümünüz master için gitmek istediğiniz ülke ve üniversiteye göre ayrıntılı maliyet tablonuza ulaşabilirsiniz.


-
-
Aranan Kelimeler
Yurtdışında Yüksek Lisans , Yurtdışında YüksekLisans, Yurtdışı Yüksek Lisans, Yurt dışında yüksek lisans, Mba, Yüksek Lisans, E-Mba, Yurtdışında Mba, Yurtdışı Yüksek Lisans Eğitimi, Yurtdışı Yüksek Lisans Programları

Copyright © 2024 Yurtdışında Yüksek Lisans - YurtdisiYuksekLisans .com